Apropos Dziwnonoc
Na gitarze basowej gram z zamiłowania, a tworzenie muzyki rozrywkowej jest dla mnie swoistym odpoczynkiem od pisania tzw. muzyki powaźnej którą również, a może nawet przede wszystkim się zajmuję.
Nagranie tej płyty wspólnie z Bartkiem Małeckim było dla mnie jak sądzę ciekawym doświadczeniem
artystycznym, bo krótko mówiąc stworzyli ją dwaj faceci z których jeden studiuje w akademii muzycznej, a drugi po prostu całkiem nieźle radzi sobie z gitarą i ma bogatą wyobraźnię. Obaj spotykali się wielokrotnie przez wakacje by wspólnymi siłami, w warunkach domowych czyli na własnym sprzęcie komputerowym, nagrać to co im w duszy brzęczy.
W dość krótkim, może nawet trochę zbyt krótkim czasie jak na to by wszystko zapiąć na ostatni guzik, ale w końcu w muzyce liczą się emocje i klimat i jak sądzę tego tu nie brak.
Jak już wcześniej napisałem,
tworzenie muzyki rozrywkowej jest dla mnie odpoczynkiem od pisania muzyki
poważnej którą również, a noże nawet przede wszystkim się zajmuję. Zapraszam
do przesłuchania kilku fragmentów moich utworów na chór.
Domine Jesu
fragment: 1:53, 885kB
Utwór na chór mieszany- 6 głosowy (2 soprany, 2 alty, tenory i basy)
Powstał w 1997 roku w marcu, otrzymał Grand Prix na V konkursie dla uczniów szkół średnich im. A. Krzanowskiego w Bielsko-białej.
Tekst utworu składa się jedynie z trzech słów - "Domine Jesu Christe"
Poszczególne słowa pełnią tu rodzaj mikromotywów o niewielkim nie wychodzącym z reguły poza sekundę ambitusie. Istotną rolę odgrywa więc głównie relacja harmoniczna między głosami oraz polifonia słów.
Inspiracją do napisania tego utworu był pobyt w opustoszałej, ogromnej sali kościoła, w której spędziłem ponad godzinę, otoczony ciszą wypełnianą niekiedy szeptem wiernych.
Domine Deus
fragment: 0:59, 467kB
Napisany rok później "Domine Deus" jest już zupełnym kontrastem w stosunku do "Domine Jesu"
Jest inspirowany witrażami o krzykliwych bujnych barwach, dominuje w nim motoryka, jest próbą wykorzystania plastyczności oraz rytmiki słowa.
Cechą wspólną zaś, łączącą "Domine Deus" i "Domine Jesu" jest polifonizacja
słowa, wpisanie motywu "Domine" w przestrzeń 7 głosowego chóru.
(Miłym zaskoczeniem było dla mnie wykonanie przez chór "Schola Cantorum Gedanensis" pod batutą Jana Łukaszewskiego. Mimo iż utwór jest przewidziany na duży skład, to wykonanie go, mimo niewielkiej ilości wykonawców uważam za najlepsze jakie dotąd udało mi się usłyszeć jeśli chodzi o wykonania moich utworów).
Amen
fragment: 0:40, 315kB
Napisany w 1999 roku pod wpływem fascynacji harmoniką chorałów J.S.Bacha.
Miał już około 6 wykonań min. pod batutą Ewy Struś, Katarzyny Sokołowskiej
i Michała Białeckiego. (Podobno teź przydaje się czasem jako ćwiczenie dla uczących się dyrygowania studentów piątego wydziału AMFC).
Minstrel Grudzień 2000
|